ana renkler hikayesi,ara renkler hikayesi,okul öncesi renklerle ilgili hikaye,renkler hikayesi etkinlik planı
RENKLER BULUŞUYOR
Etkinlik Çeşidi : Türkçe etkinliği-Okuma yazmaya hazırlık etkinliği-Oyun etkinliği (Bütünleştirilmiş
grup etkinliği)
Yaş grubu :
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Gelişim
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/varlığın rengini söyler.
Kazanım 17. Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Dil Gelişimi
Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinlediklerini/izlediklerini açıklar.
Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.
Kazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Motor gelişimi
Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Yönergeler doğrultusunda yürür. Tek ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler.
Belirlenen noktadan çift ayakla ileriye doğru atlar. Sekerek belirli mesafede ilerler.
ÖĞRENME SÜRECİ
Çocuklar yarım daire şeklinde yere otururlar. Öğretmen kukla sahnesinin arkasına geçer Öğretmen boyanmamış çiçek şeklinin olduğu çomak kuklayı alarak öyküyü anlatmaya başlar.
Öykümüz:
MENEKŞE YAPRAKLARINI BOYUYOR
İlkbaharın gelmesiyle menekşe yapraklarını açmış. Yanında açan diğer çiçekler ona şaşkınlıkla bakmaya başlamışlar. Menekşe, diğer çiçeklerin kendisine neden hayretle baktıklarını anlamamış.
Sonunda papatya ona seslenmiş “menekşe senin rengin yok “demişler.
Menekşe yapraklarına bakmış renginin olmadığını anlamış.
Karanfil: az ileride renkler ülkesi var, oraya gidip rengini seçebilirsin demiş.
Menekşe çiçeği renkler ülkesine gidip renklerle tanışmış. Yanına kırmızı renk gelmiş. Menekşeyi kırmızı renge boyamış. Menekşe rengini çok beğenmiş, kırmızı renge çok teşekkür etmiş. Yolda ilerlerken bu kez sarı rengi görmüş. Sarı rengi çok beğenmiş. Ama kırmızı rengi de çok seviyormuş. Kırmızı rengi yapraklarından çıkarmadan sarı renkle boyamış o güzel yapraklarını.
Menekşenin yaprakları çok değişmiş. Artık ne kırmızı imiş rengi nede sarı.
‘‘Çocuklar yapraklar hangi renk olmuş biliyor musunuz? ’’diye sorar. (Çocuklardan turuncu cevap alındıktan sonra turuncu renge boyanmış menekşe kuklası konuşturulur)
-Ne güzel yapraklarım turuncu renk oldu, demiş.
Bu kez yanına mavi renk gelmiş. Menekşeyi mavi renge boyamış. Menekşe rengini çok beğenmiş, mavi renge çok teşekkür etmiş. Yolda ilerlerken bu kez yine sarı rengi görmüş. Yapraklarımı tekrar sarıya boyamaya karar vermiş. Ama mavi rengi de çok seviyormuş. Mavi rengi yapraklarından çıkarmadan sarı renkle boyamış o güzel yapraklarını.
Menekşenin yaprakları çok değişmiş. Artık rengi ne mavi imiş nede sarı
‘‘Çocuklar yapraklar hangi renk olmuş biliyor musunuz? ’’diye sorar. (Çocuklardan yeşil cevabı alındıktan sonra yeşil renge boyanmış menekşe kuklası konuşturulur)
-Ne güzel yapraklarım yeşil renk oldu demiş.
Menekşe bütün renkleri sevdiğini anlamış. Hızla silkelenmiş. Sonunda bütün renkler menekşenin yapraklarına dağılmış. Menekşe artık çok mutluymuş.
(Öykü mor rengin oluşumu eklenerek uzatılabilir)
(Yazan Seçkin TABAR)
alıntı